UCC po zaszczepieniu Johnson & Johnson zachowuje swoją ważność i jest dostępny na IKP do pobrania
Osoby, które w cyklu podstawowym były zaszczepione preparatem Johnson&Johnson i są po szczepieniu dawką przypominająca, nowy Unijny Certyfikat Covid będą mieć dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP po 14 dniach od zaszczepienia. Do tego czasu można się posługiwać UCC wygenerowanym po szczepieniu podstawowym (certyfikat jest nadal ważny i obowiązuje w krajach, które przystąpiły do systemu Unijnych Certyfikatów Covid). Dotyczy to również osób, które szczepiły się dawką przypominającą przed 3 grudnia br.
Po 14 dniach od szczepienia dawką przypominającą, UCC dla tych pacjentów jest automatycznie generowany i będzie można go pobrać na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. UCC po szczepieniu dawką przypominającą jest ważny przez 1 rok od daty szczepienia.
Zmiana wdrożona 5.12.2021 r. w systemie e-zdrowie (P1), to wynik przyjętego mechanizmu implementacji na poziomie UE, w ramach którego aplikacje skanujące UCC odczytują szczepienie w modelu: 1/1 J&J oraz 1 z P jako drugą dawkę szczepienia preparatem dwudawkowym, od której musi minąć 14 dni, aby UCC był pozytywnie weryfikowany.
Zasady generowania Unijnego Certyfikatu Covid po dawce przypominającej pozostają bez zmian. UCC po dawce przypominającej jest dostępne od razu na IKP oraz w aplikacji mojeIKP i jest ważne przez rok od daty szczepienia.
Unijny Certyfikat Covid jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w: Albanii, Andorze, Armenii, Szwajcarii, na Wyspach Owczych, Gruzji, Izraelu, Islandii, Liechtensteinie, Mołdawii, Monako, Maroko, Nowej Zelandii, Macedonii Północnej, Norwegii, Panamie, San Marino, Serbii, Singapurze, Togo, Turcji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii oraz Watykanie.
Z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną zarówno państwa członkowskie, jak i państwa trzecie, które dołączyły do systemu UCC mogą wprowadzać indywidualne ograniczenia z zakresu zdrowia publicznego i obostrzenia w ruchu transgranicznym. Dlatego też należy każdorazowo sprawdzać aktualne wymogi stawiane przez dany kraj przekazywane przez tamtejsze instytucje lub indywidualnie się z nimi kontaktować. Aktualne zasady podróżowania dla państw członkowskich UE znajdują się na stronie Re-open EU. W przypadku krajów trzecich należy indywidualnie sprawdzać oficjalne źródła informacji w Internecie lub kontaktować się z przedstawicielstwami dyplomatycznymi tych państw.